Informatyka śledcza, niekiedy nazywana sądową, (ang. Computer Forensics, CF), to dziedzina informatyki, należąca do gałęzi nauk sądowych, która zajmuje się pozyskiwaniem elektronicznych dowodów przestępstw, oszustw i nadużyć mogących szkodzić interesom firm czy osób prywatnych.
Celem Informatyki śledczej jest:
Zbieranie, odzyskiwanie, analiza oraz prezentacja cyfrowych środków dowodowych, które mogą potwierdzić popełnione przestępstwa lub nadużycia. Do zadań informatyków śledczych należy również odtwarzanie stanu sprzed zdarzenia w celu ustalenia motywów działania sprawcy lub ofiary. Pracujemy z różnorodnymi nośnikami danych, takimi jak dyski twarde komputerów, płyty CD, pendrive’y, serwery, telefony komórkowe, tablety, smartfony, portale społecznościowe, dyski w chmurze oraz zasoby internetowe.
Efektem naszych działań są dane elektroniczne, które są przygotowywane zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi i spełniają kryteria dowodowe.
Dzięki zastosowaniom informatyki śledczej możliwe jest ujawnienie ukrytych lub usuniętych wiadomości e-mail, plików, historii internetowej oraz obrazów. Ponadto, możemy pozyskać informacje o lokalizacjach GPS, które potwierdzają, gdzie i kiedy przebywał użytkownik. Większość naszych prywatnych danych przechowywana jest na dyskach i telefonach, a każde działanie zostawia po sobie ślad. To właśnie te ślady stanowią główny obszar badań i analizy naszych ekspertów.
Badania można przeprowadzić na niemal każdym urządzeniu przenośnym. Oferujemy pomoc w zbieraniu i prezentowaniu dowodów w sądzie. Każda ekspertyza kończy się sporządzeniem raportu końcowego, który jest dokumentem uznawanym prawnie.